Tervitussõnad

Kallid Saksamaa, saksa keele, kultuuri ja teaduse sõbrad

Tere tulemast Saksa Kevadele 2021! Juba kaheteistkümnendat korda soovime me rikkaliku ning eelkõige mitmekülgse programmiga tähistada Saksamaa ja Eesti suurepäraseid suhteid ning eelkõige mõlema riigi inimeste lähedast sõprust. Sel aastal tuleb Saksa Kevad teisiti, nimelt veebipõhiselt. Ent seeläbi oleme paindlikumad ja pakume Teile kõigile võimalust mitmekülgset programmi nautida just seal, kus Te parajasti viibite. Saksa Kevad pakub igal aastal Eesti ja Saksa inimestele võimalusi kohtumisteks. Sel aastal toimub see natuke teisel viisil, ent samas laiema digitaalse haardega. Meil on võimalus üksteist inspireerida. Euroopas on inimestevahelised ühisused, lähedus ja koostöö olulisemad, kui kunagi varem. Saksa Kevad on hea viis selle esile toomiseks.

Olen tänulik, et Alam-Saksimaa oli taas nõus sel aastal meie „Saksamaa nädalate“ partneriks olema, meie kõrval seisma ja proovima uutmoodi Saksa Kevadet  täis virtuaalseid sündmusi. 

Alam-Saksimaa üks tuntumaid paiku on Ida-Friisimaa koos kaunite Põhjamere saartega. Kuid see pole kaugeltki kõik, mida Loode-Saksamaal asuv liidumaa pakub. Wolfsburgi linn on suurima autotootja Volkswageni sünonüüm ja seda mitte ainult Saksamaal. Göttingeni ja Braunschweigi ülikoolid kuuluvad nagu ka Tartu Ülikool Euroopa parimate kõrgkoolide hulka. Partnerlussuhted näiteks Tartu ja Lüneburgi, aga ka Paistu ja Bippeni vahel annavad tunnistust tihedatest suhetest ja sõprusest. Alam-Saksimaa on loominguline, uuenduslik, avatud ning täis tulevikuväljavaateid ja avatud ruumi – ning seeläbi eestlaslikule elutunnetusele väga sarnane.

Saksa Kevad algab 23./24. märtsil Göttingeni ja Tartu Ülikooli ühise virtuaalse sümpoosioniga. Muusikalise sisejuhatuse teeb Hannoveri linna kammerorkester. 

Saksa Kevade ajal saate peale Hannoveri linna kammerorkestri esinemise nautida ka kirjandustaskuhäälinguid ja digitaalseid teatritükke. Või olete alati ise leiba ning soolakringleid küpsetada tahtnud? Siis võtke osa meie veebi-küpsetuskursustest! Lisaks pakume ridamisi digitaalseid infoüritusi Saksa-Balti Kaubanduskoja ja Saksa Akadeemilise Vahetusteenistuse poolt. 

Nagu ka kevad looduses, nii pakub Saksa Kevad 2021 rikkalikult ande kõigile: teatri- ja filmiesitlused, digitaalsed töötoad ja kursused, sümpoosionid ja veebis toimuvad kooliprojektid, üle-Eestiline „Jugend debattiert“ väitlusvõistlus ning erinevad saksa keele olümpiaadid. Suur aitäh partneritele üle Eesti, kes oma mitmekülgsete projektidega kaasa löövad!

Kutsun Teid sel Saksa Kevadel lähemalt tutvust tegema nii Saksamaa, Eestis asuvate saksa kultuuri edendajate kui Alam-Saksimaa liidumaaga.

Meie eesti ja saksa partnerite programmi ja üritustekava ning palju muudki leiate Te veebilehelt saksakevad.ee ning Facebooki lehelt.

Tähistagem Saksa Kevadet virtuaalselt – ja üheskoos!

 

Teie

Christiane Hohmann

Saksamaa suursaadik Eestis

Kallid Saksamaa, saksa keele, kultuuri ja teaduse sõbrad

Tere tulemast Saksa kevadele 2020! Juba üheteistkümnendat korda soovime me rikkaliku ning mitmekülgse programmiga tähistada Saksamaa ja Eesti suurepäraseid suhteid ning mõlema riigi inimeste sõprust.

Alam-Saksimaa on sel aastal meie festivali partner Eestis. Alam-Saksimaa üks tuntumaid paiku on Ida-Friisimaa koos kaunite Põhjamere saartega. Kuid see pole kaugeltki kõik, mida Loode-Saksamaal asuv liidumaa pakub. Göttingeni ja Braunschweigi ülikoolid kuuluvad nagu ka Tartu Ülikool Euroopa silmapaistvamate kõrgkoolide hulka. Partnerlussuhted näiteks Tartu ja Lüneburgi, aga ka Paistu ja Bippeni vahel annavad tunnistust tihedast seotusest ja sõprusest. Alam-Saksi on loominguline, uuenduslik, avatud ning täis tulevikuväljavaateid ja avatud ruumi – ning seeläbi Eesti elutunnetusele väga sarnane.

Saksa Kevad algab pidulikult 11. märtsil Hannoveri muusika-, teatri- ja meediakõrgkooli muusikute kontserdiga. Austusavaldusena Beethovenile, kes tähistanuks sel aastal oma 250. juubelit, tuleb viiulil esitlusele ka üks tema kauneim sonaat.

12. märtsil Tartus toimuv teadusprõmm teemal “Mis liigutab Loode-Saksamaad” toob veelgi selgemalt esile Göttingeni ja Tartu Ülikooli tiheda koostöö. Lisaks leiate kavast veel palju muudki – üle kolme nädala kestev festival kutsub sümpoosionitele, filmilinastustele, töötubadesse, arvukatele projektidele koolides ja ülikoolides. Ning seda loomulikult mitte ainult Tallinnas ja Tartus, vaid leidsime partnereid kogu Eestis.

Saksa Kevad pakub igal aastal kohtumispaika inimestele Eestist ja Saksamaalt. See avab võimaluse tunda, kuidas me üksteist vastastikku inspireerida võime – meie huvi kultuuri ning meie uudishimu tundmatu vastu. Euroopas on inimestevahelised kokkupuuted, üksmeel ning koostöö olulisemad kui eales varem. Meie, sakslased soovime koos oma sõpradega Eestis kujundada edukat Euroopa tulevikku. Seda näitab omalt poolt ka Saksa Kevad.

Kutsun Teid lähemalt tutvust tegema nii Saksamaa kui Alam-Saksimaa liidumaaga sel Saksa Kevadel.
Meie eesti ja saksa partnerite programmi ja üritustekava ning palju muudki leiate Te veebilehelt saksakevad.ee ning Facebooki lehelt www.facebook.com/saksakevad/.

Tähistagem Saksa Kevadet üheskoos!

Teie
Christiane Hohmann
Saksamaa suursaadik Eestis

Head Saksa Kevade sõbrad Eestis, kallid lugejad

Foto: MWK/brauers.com

 Eesti ja Alam-Saksimaa suhted on mitmekesised ja väga lähedased ning seepärast on mul väga hea meel, et minu koduks olev Alam-Saksi liidumaa on taas selle ainulaadse üritustesarja partneriks. Juba eelmisel aastal soovisime Teile arvukate üritustega kaunist Alam-Saksi liidumaad tutvustada. Paraku takistas seda Covid-19 pandeemia. Kohe pärast Saksa Kevade avamisüritust pidime pea kõik teised üritused ära jätma. Kuigi pandeemia piirab ka sel aastal jätkuvalt meie elu-olu, suutsime selle väljakutsega paremini kohaneda. Sestap on mul hea meel, et saame Teile pakkuda meie digitaalse programmiga virtuaalset Alam-Saksimaa kogemust.  

Alam-Saksimaa programmipunktid peegeldavad nii sealseid traditsioone ja ajalugu kui ka meie tulevikuvaadet: kutsume Teid oreli aastal avastama kuulsa oreliehitaja Arp Schnitgeri loomingut, kes töötas enam kui 300 aastat tagasi Põhja-Saksamaal ja kelle barokk-orelid leidsid tee Alam-Saksimaalt kogu Põhja-Euroopasse. Tutvuge meie Lüneburgi Ida-Preisi riigimuuseumi baltisaksa osakonnnaga ja saate teada ajaloolistest sidemetest, mis kulgevad Alam-Saksimaalt üle Läänemere Eestini. Tutvustame Teile ka meie Marienburgi lossi – 19. sajandi arhitektuurilise historitsismi suurepärast näidet, mille ehitas 1858. aastal Hannoveri viimane kuningas. 

Ootan väga ka Göttingeni ja Tartu ülikooli ühist sümpoosioni. Need kaks ülikooli – mõlemad vanimad ja traditsioonirikkaimad Alam-Saksimaal ja Eestis – kujundavad digiteerimise ajastul Euroopa kõrgharidusmaastikul ühist vaatenurka. 

Alam-Saksimaa Saksa Kevade partnerluse motiiviks on punase- ja kollasetriibuline Pilsumi tuletorn. See pole mitte ainult üks meie Alam-Saksimaa olulisi vaatamisväärsusi, vaid sümboliseerib meie avatust teiste inimeste ja kultuuridega kohtumiseks ning meie avastamisrõõmu, mille kodusadam asub Alam-Saksimaal. 

Soovin Teile põnevaid digi-kohtumisi Alam-Saksimaaga. Mul oleks hea meel, kui Saksa Kevad tekitab Teis huvi Alam-Saksimaad veelgi lähemalt tundma õppida. Tulge meile külla. Alam-Saksimaa ootab Teid rõõmuga! 

Teie

Björn Thümler
Alam-Saksi liidumaa teadus- ja kultuuriminister

Head Saksa Kevade sõbrad Eestis, kallid lugejad

Foto: MWK/brauers.com

Eesti ja Alam-Saksimaa suhted on mitmekülgsed ja seepärast on mul eriliselt hea meel, et sel aastal on minu kodu Alam-Saksi liidumaa selle ainulaadse üritustesarja partnerriik. Kümne aasta jooksul on Saksa Kevadest saanud kahtlemata Saksamaa ja Eesti headele ja tihedatele suhetele tõeline teenäitaja. Valisime seepärast ka teadlikult Alam-Saksimaa partnerluse sümboli, milleks on punase-kollase-triibuline Pilsumi tuletorn. See ei ole mitte ainult üks meie liidumaa tuntumaid vaatamisväärsusi, vaid ka sümbol meie avatusest kohtumaks uute inimeste ja kultuuridega ning sümbol meie avastusrõõmust, mille kodusadam asub Alam-Saksimaal.

Saksa Kevade kava peegeldab hästi tasakaalu traditsiooni ja uuenduslikkuse vahel: kutsume Teid muusikalisele rännakule kuulsa oreliehitaja Arp Schnittgeri jälgedes, kes tähistas eelmisel aastal oma 300. sünnipäeva ja kelle barokk-orelid leidsid tee Alam-Saksimaalt kogu Põhja-Euroopasse. Tulge tutvuma Lüneburgis asuva Ida-Preisimaa muuseumi uue saksa-balti osakonnaga ja uurige ajaloolisi ühendusteid, mis ulatusid Alam-Saksimaalt üle Läänemere Eestisse. Eriti hea meel on mul selle üle, et ka meie tänased suhted on nii kultuuris kui teadusvaldkonnas nõnda viljakad. Kultuuripärandi digitaliseerimise sümpoosion ei loo mitte ainult silda minevikust meie digitaalsesse olevikku, vaid toetab ka ühist teadushuvi, kuidas käsitleda ajalugu uuenduslikul viisil. Need on vaid mõned näited Saksa Kevade selle aasta programmist.

Soovin Teile innustavaid kohtumisi Alam-Saksi liidumaa ja selle inimestega. Oleksin väga rõõmus, kui Saksa Kevad tekitaks Teis soovi Alam-Saksimaad lähemalt tundma õppida. Tulge meile hea meelega külla, Alam-Saksimaa ootab Teid!

Teie

Björn Thümler
Alam-Saksi liidumaa teadus- ja kultuuriminister