Sündmused

Loading Sündmused

« Kõik Sündmused

  • Sündmus event on möödas

Saksa Tartu – kirjanduslik jalutuskäik baltisaksa tudengilinnas

2021-04-08 - 2021-05-31

Alates 8. aprillist kutsume kõiki jalutuskäigule 19. sajandi ja varase 20. sajandi Tartusse, kulgema kas mõtteis või ilmsi omaaegsete tudengite ja tulevaste professorite radadel, lugedes ja kuulates nende mälestuskatkeid.

Neljateistkümne autori 26 teksti kutsuvad eesti- ja saksakeelse paberkaardi või Navicupi rakenduse vahendusel avastama baltisaksa tudengilinna. Ekraani vahendusel või pärismaailmas on võimalik liikuda mööda baltisaksa tudengilinna sõlmkohti ning ise kas lugeda või kuulata, milliseid tähelepanekuid on oma Tartu kohta kirja pannud näiteks rektor ja linnapea Georg von Oettingen, bibliotekaar Emil Anders, loodusteadlane Karl Ernst von Baer, omavalitsustegelane Oswald Hartge, eesti laulupidude üks korraldajaid Roman von Antropoff, kunstiajaloolane Georg Dehio, mõisaomanik ja literaat Otto von Grünewaldt või Kalevipoja idee välja käinud baltisaksa estofiil ja humorist Dr. Bertram ja nii mitmedki teised. Ei puudu ka oma vaatenurka andvad naishääled – Margarethe von Rauch ja Else Hueck-Dehio.

Navicupi eestikeelses versioonis on tekstid sisse lugenud endised ja praegused TÜ kasvandikud – rektor prof. Toomas Asser, Tartu linnapea Urmas Klaas, prof. Tiit Rosenberg, Peetri koguduse õpetaja ja Tartu praost Ants Tooming, ajakirja Akadeemia toimetaja Mart Orav, kirjastaja Indrek Ilomets, ajaloolased Kaarel Vanamölder ja Ken Ird, TÜ germanistikatudeng Mikk Viilukas jt.
Saksakeelsele versioonile on oma hääle andnud Saksa suursaatkonna kultuuriatašee Anne Kathrin Kirsch, baltisaksa ajaloolased Manfred von Boetticher ja Hans-Dieter Handrack, Lüneburgis tegutseva baltisaksa muuseumi juhataja Eike Eckert ning ühe autori – Oswald Hartge – tütar Renate Weichart ja pojapoeg Alexander Hartge.

Eesti- ja saksakeelse jalutuskäigu on kokku pannud Reet Bender, Kadi Kähär-Peterson, Marika Peekmann ja Hella Liira. Kujunduse autoriks on Uku Peterson.

Lisaks soovitame vaadata 2018. aastal valminud Saksa Tartu virtuaalkaarti https://muuseum.tartu.ee/tartu-dorpat/ , kus leidub enam kui 170 tekstikatket poolesajalt (balti)saksa autorilt.

Nii Saksa Tartu virtuaalkaart kui ka baltisaksa tudengilinna jalutuskäik on valminud Tartu Ülikooli germanistika osakonna ja Tartu Linnaajaloo Muuseumide koostöös.
Täname toetuse eest DAAD-d ja Saksamaa Liitvabariigi saatkonda.

Jalutuskäigu paberkaardi ja Navicupi virtuaalkaardi esitlus toimus 8. aprillil kell 17 Tartu linnamuuseumi Zoomis.

NAVICUPi-LINK: https://navicup.com/event/saksa-tartu-kirjanduslik-jalutuskaik-baltisaksa-linnas/
Nutitelefoniga jalutamiseks soovitame alla laadida Navicupi äpi.

Sisseloetud lugusid saab kuulata ka siit: https://soundcloud.com/user-341677151/sets

Vt ka linnamuuseumi teemakohast viktoriini: https://www.facebook.com/TartuLinnamuuseum/photos/a.423619850983/10159352276470984/

Lähem info ja kontakt:
Reet Bender: reet.bender@ut.ee
Kadi Kähär-Peterson: kadi.kahar-peterson@ut.ee

 

Detailid

Algus:
2021-04-08
Lõpp:
2021-05-31
Sündmus Categories:
, ,
Sündmus Tags:
Koduleht:
https://muuseum.tartu.ee/tartu-dorpat/

Toimumiskoht

Internet

Korraldajad

Germanistika osakond, Tartu Ülikool
Tartu Linnaajaloo Muuseumid