SAKSIMAA

“Simply Saxony” – selle loosungiga reklaamib end suuruselt kuues Saksamaa liidumaa. Mitte ainult omanäoline dialekt, vaid ka mitmed olulised leiutised, edukas tööstussektor ja kaunid loodusmaastikud muudavad Saksimaa ainulaadseks Saksamaa liiduriigiks.
Saksimaal töötati välja arvukalt leiutisi, ilma milleta oleks tänapäeval raske elu ette kujutada. Näiteks 20. sajandi alguses kohvifiltrid, teekotid ja hambapasta. Sõidukite ehitus, tekstiilitööstus ja portselanitootmine Saksamaal oleks mõeldamatud ilma Saksimaata. Kuid isegi tänapäeval täidab Saksimaa oma mainet eduka tööstusriigina: koos “Silicon Saxony”-ga on liidumaa Euroopa suurim mikroelektroonika tootmise asukoht. Auto-, pooljuhtide- ja masinaehitussektorit viivad edasi intelligentsed lahendused ja need muudavad Saksimaa ülemaailmseks eksportijaks. Saksimaa on rahvusvaheliselt hästi ühendatud – näiteks maagimägedes asuva Annaberg-Buchholz ja Paide on sõpruslinnad.
Saksimaal on ka suurepärane maine teaduse asukohana: Leipzigi Ülikool – Alma Mater Lipsiensis – on oma asutamisaastaga (1409) üks vanimaid Euroopa ülikoole, Dresdeni ja Chemnitzi tehnikaülikoolid ning Bergakademie Freiberg meelitavad oma loodusteaduse kursuste ning suurepäraste tipptasemel teadusuuringutega.
Saksimaal pole aga palju pakkuda mitte vaid majanduslikult ja akadeemiliselt, vaid ka kultuuriliselt. Lusatia piirkonnas Saksi linna Bautzeni ümbruses asub sorbide rahvusvähemus, lääneslaavi rahvas. Siin viljeletakse nii saksi kui sorbi traditsioone.
Milliseid vaatamisväärsuseid peaks turistina kindlasti külastama? Saksimaa vaatamisväärsused ulatuvad Dresdeni baroksest vanalinnast, Gründerzeiti kvartalitest Görlitzis kuni traditsioonilise käsitööni Meißenis ja Seiffenis ning erilise köögi- ja veinikultuurini. Sellised kultuuriväärtused nagu Semperoper, Moritzburgi loss, Dresdeni Striezelmarkt, Leipzigi Gewandhaus ja Leipzigi Bachi muuseum meelitavad külastajaid üle kogu maailma.
Loodusesõbradel jagub Saksimaal samuti tegevust piisavalt: Saksi-Šveits pakub Elbe ääres unenäolises keskkonnas muljetavaldavaid kivimoodustisi. Pole ime, et igal aastal reisib Ida-Saksamaal asuvasse liiduriiki üle 8 miljoni turisti! Lähiaastatel on külastajaid tõenäoliselt veelgi rohkem, sest Chemnitzi linn saab end 2025. aastal ehtida Euroopa kultuuripealinna tiitliga.